ps. tykitellään

Taasko pitää jutella Arttu Wiskarista?

8.12.2021 · Oskari Onninen

Oskari ja Niko kävivät laivalla ja huomasivat, että kaikki uusin suomalainen valtavirtapop on läpeensä wiskaroitunutta. Saman on voinut huomata uudesta Vain elämää -kaudesta. Taas siis on puhuttava Arttu Wiskarista. Jälkipuolella alkaa valmistautuminen vuoden parhaiden levyjen esittelyyn. Ennen syksyn päätösjakson subjektiivista vuosikatsausta vuorossa on objektiivinen vuosikatsaus.

Suositukset:

Niko: Sega Bodega: Only Seeing God When I Come ja Hyd: The Look on Your Face

Oskari: Bad Boy Chiller Crew: Messages ja Taylor Swift: Red (Taylor’s Version)

Seuraa soittolistaa tästä!

Namedroppauspilvi:

Abreu, Adele, Animal Collective, A.G. Cook, Arlo Parks, Bad Boy Chiller Crew, Chisu, Beach House, Big Thief, Billie Eilish, Fka Twigs, Eppu Normaali, Floating Points, Olli Halonen, Danny L. Harle, H.E.R., Haloo Helsinki!, Hector, Hyd, Cassandra Jenkins, JVG, Anssi Kela, Kaija Koo, Tuure Kilpeläinen, Lana Del Rey, Leevi and the Leavings, Little Simz, Lorde, Low, Mdou Moctar, Mitski, Pink Pantheress, Popeda, QT, Robyn, Rosalía, Pharoah Sanders, Sanni, Sega Bodega, Jari Sillanpää, Sophie, Jazmine Sullivan, Taylor Swift, Teflon Brothers, Tyler, the Creator, Lauri Tähkä, Vesta, Viivi, The War on Drugs, The Weather Station, Arttu Wiskari.

1 kommentti

  1. Hei
    Kiinnostava jakso. Tässä täydennykseksi tänään 11.12.2021 Spotifystä kokoomani Vain Elämää -biisien kuuntelulistat:

    Versioija-esittäjien kuuntelu-top:
    1. ABREU 13485927
    2. Suvi Teräsniska 8898934
    3. Anssi Kela 4407572
    4. Arttu Wiskari 3464887
    5. Pyhimys 2891047
    6. Tuure Kilpeläinen 2550846
    7. Jukka Poika 2234808
    8. Chisu 2026383

    Alkuperäisartistien kuuntelu-top:
    1. ABREU 11961952
    2. Anssi Kela 11880180
    3. Suvi Teräsniska 5403730
    4. Arttu Wiskari 4667067
    5. Jukka Poika 1830957
    6. Tuure Kilpeläinen 1567199
    7. Pyhimys 1498530
    8. Chisu 1350309

    Top 3 kuunnelluimmat biisit:
    1. ABREU: Huuliharppu (Antonio) 1727346
    2. Arttu Wiskari feat Mira Luoti: Kankaanpään tori 1539633
    3. ABREU feat Evelina, Nelli Matula: Levoton tyttö 1411494

    2021-tuotantokauden biiseistä kolme on ylittänyt miljoona kuuntelukertaa:
    1. ABREU: Huuliharppu (Antonio) 1727346
    2. Arttu Wiskari feat Mira Luoti: Kankaanpään tori 1539633
    3. ABREU feat Evelina, Nelli Matula: Levoton tyttö 1411494

    Abreu oli neljänä viikkona kahdeksasta kuunnelluin artisti. (En laskenut bonusviikkoa ja joulujaksoa mukaan.)

    Nostitte Wiskari-Vikman: Rivariunelmii-biisin esiin, mutta se on Pyhimys-viikon biiseistä vasta kolmanneksi kuunnelluin 306246 kuuntelukerralla. Edelle menee Suvi Teräsniskan Jättiläinen (356315) ja Abreun Muistuta mua (330357).

    Kauden ylivoimainen voittaja oli siis Abreu, mutta myös Anssi Kela ja Suvi Teräsniska menestyivät hyvin. Heikoin suoritus oli, kuuntelumäärillä arvioituna, Chisulla.

    Hyvää joulua
    Kuuntelija-Arto

Kerro mielipiteesi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.